Turski ministar Soylu posjetio majke na mirnom protestu u Diyarbakiru

Cijeli naš narod je uz vas. Vi ste majke, ne samo svog, nego svakog djeteta u ovoj zemlji. Vaše riječi su se čule u cijeloj Turskoj, stoga je i cijela zemlja uz vas, poručio je Soylu porodicama u Diyarbakiru

Turski ministar Soylu posjetio majke na mirnom protestu u Diyarbakiru
Diyarbakir

Ministar unutrašnjih poslova Turske Suleyman Soylu posjetio je danas i pružio podršku porodicama na mirnom protestu ispred sjedišta Narodne demokratske partije (HDP) u Diyarbakiru, na kojima majke traže da im se vrate djeca koja su odvedena u terorističke kampove, javlja Anadolu Agency (AA).

Protesti su počeli 3. septembra, a ispred sjedišta HDP-a trenutno je više od 20 porodica.

Ministar Soylu je zajedno sa guvernerom Diyarbakira Hasanom Basrijem Guzelogluom, zastupnicom Stranke pravdei razvoja (AK Parti) u turskom parlamentu Oyom Eronat, te šefom policije Diyarbakira Tacettina Arslanom, posjetio porodice na protestu.

“Ono što vi ovdje radite je vrlo značajno. Predsjednik Erdogan vas pozdravlja i mi smo uz vas, imate našu podršku”, kazao je Soylu.

Majke koje tragaju za svojom djecom u suzama su poručile kako se sa ovog mjesta neće skloniti sve dok ne pronađu svoju djecu, na što je Soylu rekao:

“Cijeli naš narod je uz vas. Vi ste majke, ne samo svog, nego svakog djeteta u ovoj zemlji. Vaše riječi su se čule u cijeloj Turskoj, stoga je i cijela zemlja uz vas.”

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan podržao je u nedjelju majke i porodice koje protestiraju ispred sjedišta HDP-a u Diyarbakiru.

“Uz te majke smo. Država čini sve što može. Teroristi bježe, a mi ih progonimo. Prije ili kasnije će svi odgovarati”, poručio je Erdogan.

Poznati turski glumac Ahmet Yenilmez posjetio je majke koje protestiraju ispred zgrade HDP-a i u znak podrške im podijelio crvene ruže.

Veći broj turskih umjetnika je na društvenim mrežama uputio poruke podrške majkama u Diyarbakiru na jugoistoku Turske.

Na društvenim mrežama je pokrenuta i kampanja podrške majkama koje protestiraju u Diyarbakiru. Majke iz Diyarbakira optužuju partiju HDP za vrbovanje i odvođenje maloljetnika i omladine u terorističke kampove PKK-a na jugoistoku Turske. Majke zbog toga nastavljaju protest koji je inicirala Fevziye Cetinkaya.

Cetinkaya, inače ima 11 djece, a 30. augusta policiji je prijavila da su aktivisti HDP-a kidnapovali i u teroristički kamp odveli sina S. Cetinkayu. Majka Cetinkaya je 3. septembra počela mirni protest ispred zgrade HDP-a, a s njom su tada bili i suprug Sahap i njihovih četvoro djece. Nešto kasnije Omer T. i Remziye A. također su došli ispred sjedišta HDP-a i podržali protest Cetinkaye i njezine porodice, tvrdeći da je teroristička grupa PKK kidnapovala i njihovu djecu.

PKK je separatistička organizacija koja se nalazi na listi terorističkih grupa u Turskoj, Europskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Tokom trodecenijske terorističke kampanje protiv Turske, teroristi PKK-a ubili su najmanje 40.000 ljudi.Partija HDP tereti se za povezanost s teroristima PKK-a, a više čelnika te partije je optuženo za širenje terorističke propagande i pružanje pomoći teroristima.